Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Chov kreviet
  4. Založenie krevetárka
14.03.2020
Chov kreviet

Založenie krevetárka

Vhodné podmienky sú základ

V prvom rade je potrebné vedieť, že vhodné podmienky v novom krevetáriu nijako neuponáhľate. Prvé 3 až 4 týždne je potrebné naštartovať chemický proces, ktorého úlohou je účinne odbúravať škodlivé látky, ktoré prirodzene v krevetárku vznikajú. O tento proces sa starajú tzv. prospešné baktérie. A skôr, než je krevetárium pripravené, doň krevety nepatria. Nevhodné podmienky by neprežili. Pokiaľ chcete celý proces o niečo urýchliť a užitočné baktérie podporiť, môžete ich zakúpiť tiež v špeciálnych prípravkoch.

Veľkosť krevetárka

Čím väčšie, tým lepšie. To o nádržiach pre krevety platí dvojnásobne. Primárne nejde o to, že by sa krevety neprispôsobili aj menším nádržiam, napríklad Neocaridina by v nich prežili celkom určite. Ide tu o stabilné udržanie podmienok vody. A toto riziko s kolísaním kvality vody najviac hrozí práve v malých nádržiach. Akvárium by tak malo byť minimálne s obsahom 25 litrov. Myslite na to, že nie je dôležitá ani tak výška, ako spodná plocha. Tu skutočne platí, čím väčšie, tým lepšie.  

Bez filtrácie vody to nepôjde

Každé akvárium potrebuje filter, ani nádrže pre krevety nie sú výnimkou. Filter efektívne vyčistí plávajúci odpad. Zároveň sa v ňom tvorí biologická kolónia baktérií, ktorá sa podieľa na filtrácii a ničí škodlivé akvarijné odpady. Samozrejme, že existuje niekoľko variantov filtrov. Vždy ale na prvom mieste zohľadnite bezpečnosť pre krevety.
Úplne nevhodné sú filtre, u ktorých hrozí nasatie kreviet, čo má logicky za následok ich úhyn. Tu platí pravidlo priamej úmery, teda čím väčšia plocha filtračného materiálu, tým lepšie. K najosvedčenejším filtrom patria jednoznačne molitanové. Nielen, že skvele fungujú, ale jednoduchá je aj ich údržba.
V prípade, že si chcete filter vyrobiť sami, potom je odporúčaná filtračná hmota BioActive v spojení so vzduchovacím motorčekom. Prípadne tzv. hamburský filter, u ktorého tvorí filtračná hmota celú jednu stenu krevetárka. U tohto typu je odporúčané mať 1 liter filtračnej hmoty na 30 litrov vody.
Pôdny filter sa naopak príliš neodporúča. Ak ho používate, tak sa do substrátu nesmú vysádzať rastliny. Rastliny ale v krevetáriu plnia nenahraditeľnú funkciu.

Vhodný substrát

Substrátov existuje celý rad. Aktívne substráty sú z prírodných ílov a hlín. Oproti pasívnym substrátom majú tú výhodu, že kladne menia stav vody a znižujú jej PH a tiež podporujú rast rastlín. Čím tvrdšia voda, tým skôr sa ich vlastnosti vyčerpajú a treba ich meniť. Častá výmena môže mať nežiaduci vplyv na samotné krevety. Všeobecne je teda dobré, riešiť ako kvalitné substráty, tak vlastnosti vody. Aktívne substráty ocenia najmä tie druhy kreviet, ktoré preferujú mäkšiu vodu (Caridina). Tieto substráty majú primárne tmavú až čiernu farbu.
Ako už bolo povedané, pasívne substráty nijako parametre vody nemenia. Skladajú sa z prírodných pieskov a štrkov. Sú preto vhodné k odolnejším druhom kreviet. Neocaridiny majú rady tvrdšiu vodu, takže je pre nich vhodnejší pasívny substrát. Pozor na to, aby tento substrát bol skutočne prírodný. Prírodný štrk ani piesok nebýva tmavý. Skôr to znamená, že je prifarbený a mohol by tak do vody vypúšťať látky, ktoré by mohli viesť k úhynu kreviet.

Svetlo je životabudič

Je ale treba prispôsobiť svetelné podmienky chovu konkrétnych kreviet. Nikdy na krevetárko nenechajte svietiť priame slnko. Svietenie by sa malo púšťať v pravidelných cykloch. Krevety sa tiež radi schovávajú a tak im vytvorte úkryty, v ktorých sa podľa potreby môžu kedykoľvek schovať a to aj napríklad pred svetlom. Pre samotné krevetárko je svetlo dobré, pretože podporuje rast rastlín a rias. A práve riasy sú obľúbenou a dôležitou súčasťou jedálnička kreviet.

Teplota vody

Teplota vody sa vždy riadi podľa druhu kreviet, ktorý chováte. Väčšina kreviet nezvládne teplotu vyššiu ako 28 stupňov. Krevety majú rady izbovú teplotu, ale ani tá nie je po celý deň úplne rovnaká. Preto sa k jej regulácii hodia ohrievače s termostatom. Dôležité je, udržiavať teplotu vody stabilnú plus mínus stupeň, väčšie výkyvy nie sú pre krevety vôbec dobré. S pomocou akvárijného teplomeru môžete teplotu jednoducho kontrolovať. Ak by sa stalo, že sa teplota zvýši, napríklad v lete, potom ju môžete znížiť niekoľkými spôsobmi. Napríklad jej čiastočnou výmenou, obmedzením svietenia, ale dá sa využiť aj ľad v sáčku.

Rastliny

Rastliny sú dôležité ako pre krevety samotné, tak aj pre udržanie dobrého prostredia v krevetáriu. Plávajúce rastliny vyzerajú dobre, ale ich nadmiera môže výrazne obmedziť prenikanie svetla do akvária, čo pozastaví aj rast rias a to by nebolo zrovna žiaduce. Každopádne absorbujú škodlivé dusičnany, takže to chce len vyvážiť ich množstvo na veľkosť akvária.
Machy a jemnolisté rastliny sú vhodné. Jávsky mach patrí medzi najvyužívanejšie. Je to prirodzený úkryt pre krevety aj ich mláďatá. Navyše sú všeobecne machy zdrojom mikroorganizmov, ktorými sa krevety živia.
Ak kupujete nové rastliny, nikdy ich nezabudnite poriadne prepláchnuť, aby ste si do akvária nezaniesli nežiaduce látky a hnojivá.

Ako na to – krok za krokom

Týchto pár stručných bodov vás krok za krokom povedie pri vytváraní krevetárka, bez toho aby ste zabudli na to najdôležitejšie:

  • Umiestnite akvárium na vybrané miesto a presvedčte sa, že zvládne uniesť výslednú váhu akvária a zároveň, že bude akvárium vo vodorovnej polohe
  • Podľa návodu umyte vybraný substrát a položte jeho vrstvu na dno nádrže
  • Rozmiestnite vybrané rastliny, úkryty a dekory
  • Naplňte nádrž vodou, buďte opatrný, aby všetko zostalo na svojom mieste
  • Zapnite filter, lampu, kúrenie
  • Začnite 3 až 4 týždňový cyklus, ktorým docielite stabilné prostredie v akváriu. V jeho priebehu pravidelne meňte časť vody. Tento krok sa nesnažte nijako urýchliť, bez prospešných baktérií. Tie sa musia vytvoriť samé, alebo im môžete pomôcť bakteriálnymi prípravkami.

 

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi

 Spolupracujeme

Copyright © 2020 krevetarko.sk | design by LUCZI WEBSITE
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk