Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  1. Úvod
  2. O krevetkách
Úvod do sveta krevetiek

Keď si kúpite krevetky, prinesiete si ich domov pravdepodobne vo vrecúšku, alebo malej krabičke s trochou machu vnútri. Pri príchode domov vložte váš prepravný box (krabičku alebo vrecúško) do akvária a nechajte ho plávať na hladine. Je dôležité si všimnúť, či nie je svetlo príliš blízko prepravného boxu, alebo sa ho dokonca nedotýka. To by mohlo spôsobiť pomerne rýchle prehriatie vašich nových kreviet. V tomto stave nechajte box plávať aspoň 25 minút. Následne začneme s tzv. aklimatizáciou. Do prepravného boxu budeme po dobu asi 5 minút prilievať po naozaj malom množstve vodu z vášho, už zabehnutého akvária, až dodáme približne 20 % pôvodného množstva vody. Následne necháme vodu v akváriu ďalších 10-15 minút stáť. Je dôležité vodu prilievať naozaj veľmi pomaly, rozdielne hodnoty vody môžu krevetkám spôsobiť smrť.
Následne môžete vaše krevetky preložiť do pripravenej nádrže. Neodporúča sa ale vodu, v ktorej boli krevetky prinesené do akvária vyliať. Postačí vám jemná sieťka a krevetky môžete uloviť a do nádrže preložiť. Neprenesiete si tak možnú nákazu z prinesenej vody.

Crystal Red Shrimp (CRS) alebo Black Diamond Shrimp (BDS), nie je tak ťažké chovať a rozmnožovať, ak im vytvoríme vhodné prostredie a stabilné podmienky v nádrži, je to vlastne veľmi jednoduché a vašim krevetkám sa bude dariť.

Krevetky dávajú prednosť svojmu prirodzenému prostrediu, čo je mäkká, kyslá voda, pH 6-7, GH približne 5 a KH 1-2.
V akváriu by sa nemal nachádzať amoniak, príliš dusičnanov, alebo medi, keďže na tieto látky sú krevetky veľmi citlivé.

Crystal Red Shrimp môže žiť v teplotách 22-28 stupňov Celzia, pričom dokážu krátkodobo znášať aj nižšie teploty okolo 20 stupňov. Pre sýte sfarbenie a vitalitu sa odporúča teplota okolo 24-26 stupňov.


Ak to bude len trochu možné, snažte sa vyvarovať používaniu hnojív v nádrži s krevetami. Tie sú, ako už bolo spomenuté, veľmi náchylné na zmeny a niektoré látky, ako je napr. meď. Tá je ale obsiahnutá vo väčšine hnojív pre dobrý rast rastlín. To je dôvod, prečo by v krevetárku mali byť skôr menej náročné rastliny. Do krevetárka sa skvele hodia akékoľvek druhy machov. Ten dokáže rásť a prosperovať aj pri menšom svetle a majú nízke nároky na údržbu.


Krevety sú stále hladné a budú vás doslova prosiť pri skle, nech im hodíte kúsok niečoho dobrého.
Najčastejším problémom chovateľov kreviet je práve prekrmovanie, čo spôsobuje mnoho nežiaducich účinkov. Jedným z nich je kvalita vody, kŕmenie, ktoré krevetky nezožerú, sa rozvíri a zapadá do substrátu, kde sa kazí. To ale priťahuje mnoho škodcov, ako sú napr. veľmi nepríjemné ploskule a ďalší mikro hmyz.
Nekŕmte preto vaše krevetky zbytočne. Ako sme už písali, 2x denne v malých dávkach naozaj stačí. V závislosti na množstve machu v nádrži majú aj množstvo potravy. Krevetky tak vydržia bez problémov aj 2 dni bez kŕmenia, len vďaka biofilmu a riasam v akváriu.

Len prelomiť Mosura špeciálne jedlo na malé kúsky a kŕmiť. V závislosti na tom, koľko máte kreviet, je potrebné urobiť hrubé meradlo a podľa toho kŕmiť. Kŕmenie menej je lepšie ako kŕmenie viac! Snažte sa vyhnúť pridávaniu akejkoľvek inej potraviny alebo potravinárskych výrobkov, ktoré sú neisté k vám, a ktoré by mohli zaniesť do vody.

Crystal Red Shrimp sa dožívajú približne 2 rokov a dosahujú priemernú veľkosť asi 2 cm. Krevetky dosahujú dospelosť za 2 mesiace a asi polovicu dospelej veľkosti dosahujú za 5 mesiacov. Zdravé krevetky sa budú pravidelne vyzliekať, čo znamená ich dobrý rast. Tzv. zvlečky nemusíte z akvária odstraňovať, pre krevetky znamenajú dôležité živiny a sú dobrým zdrojom vápnika, ktorý krevetky k bezproblémovému rastu a vyzliekaniu potrebujú.

Krevetky bezprostredne po vyzlečení sú extrémne zraniteľné, pretože ich čerstvá škrupina nie je dostatočne pevná, aby odolávala škodcom, preto okamžite po vyzlečení hľadajú úkryt, ktorých by malo byť v krevetárku dostatok. Úkryty prestavujú najrôznejšie dekorácie, korene, ale hlavne machy.

Je dôležité udržiavať krevetárko v dobrej kondícii, mali by ste preto meniť vodu a to asi 1/3 vody týždenne.

Ak chcete úspešne množiť krevety, mali by ste im dopriať samostatnú nádrž. To znamená, žiadne ďalšie ryby, aj keď sú malé a sú považované pre krevetky za neškodné. Aj rybky, ktoré nebudú krevetkám ubližovať, ich budú stresovať a sebemenšia ryba si veľmi rada pochutí na čerstvo narodenej maličkej krevetke.

Namiesto rýb môžete do nádrže umiestniť niektoré zo slimákov.

Novinky z nášho blogu

Mandľovník morský - Catappa leaves
23.03.2020 O produktoch
Mandľovník morský - Catappa leaves
Listy mandľovníka morského sú často označované ako "vodný kondicionér" kvôli svojej schopnosti meniť vodnú chémiu v akváriu. čítať celé
Ploskule - škodcovia krevetiek
Ploskule - škodcovia krevetiek
Ploskule si do akvária prinesiete pravdepodobne s novou rastlinou. Sú to červy dosahujúce priemernú veľkosť 0,3 - 1,0 cm. čítať celé
Bacter AE, čo je a ako používať?
21.03.2020 O produktoch
Bacter AE, čo je a ako používať?
Zo skúseností tých najúspešnejších chovateľov vyplýva, že sa krmivo Bacter AE radí medzi špičkové krmivo pre krevetky. Popularitu si získalo vďaka tom... čítať celé
Prečo krevety prichádzajú o vajíčka
15.03.2020 Chov kreviet
Prečo krevety prichádzajú o vajíčka
Ak chováte krevety, určite počítate tiež s tým, že sa začnú sami rozmnožovať. Chovatelia ale často riešia problém, ktorý súvisí s tým, že krevety o va... čítať celé

 Spolupracujeme

Copyright © 2020 krevetarko.sk | design by LUCZI WEBSITE
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk