Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Chov kreviet
  4. Slimák nie je škodca ale pomocník
15.03.2020
Chov kreviet

Slimák nie je škodca ale pomocník

Slimák rozhodne nie je škodca, ako si mnoho chovateľov kreviet môže nesprávne myslieť. Prítomnosť slimákov sa významne podieľa na udržaní biologickej rovnováhy v akváriu. Aby sa krevetám v krevetáriu dobre darilo, musia mať prostredie priamo na mieru. Čo znamená, že sú v ňom potrebné tiež prospešné baktérie. Slimáky v nádrži vytvoria odpad, ktorý pomôže baktériám nielen prežiť, ale ďalej sa aj rozrastať. Slimáky svojou prítomnosťou krevetám prirodzene zaistia biologickú rovnováhu v nádrži a to s vašou minimálnou pomocou. Sú skvelými pomocníkmi už od samotného začiatku chovu kreviet, kedy zatiaľ vašu nádrž pre krevetky pripravujete. Ich benefity tak môžete využiť hneď od samého prvopočiatku. 

Slimáky sú užitočné z mnohých dôvodov

V substráte sa časom môže a tiež bude hromadiť plyn. Rozkladajúca sa potrava ho produkuje a raz za čas dôjde k jeho uvoľneniu. Pre krevety je prítomnosť plynu veľmi toxická. Ak máte v akváriu slimáky, je problém vyriešený. Tým, ako sa slimáky v substráte pohybujú, tak ho vlastne prevracajú a kypria. Tým uvoľňujú plyn postupne a nedochádza trak k vzniku plynových vreciek v substráte, v ktorých by sa inak plyn nekontrolovane hromadil. Prirodzenou cestou tak predchádzajú hromadeniu toxicity a robia doslova medvediu prácu.
Fyzy, Kotúľky, Planorbariusy aj Vežovky sú skvelé pre boj s riasami, je možné ich využiť aj na príkrm kreviet a pomôžu aj s kyprením dna.

Ako na nekontrolovateľné premnoženie slimákov

Ako postupovať, aby sa nakoniec nestali práve slimáky pánom vášho akvária? Netreba sa obávať ich nekontrolovateľného premnoženia, chce to ale dôsledne dodržiavať jednoduchú zásadu. Nedávať krevetkám viac potravy, než potrebujú. Slimáky totiž skonzumujú všetku potravu, ktorá po krevetkách zostane. Čím viac jej bude, tým viac podporíte ich nežiaduce premnoženie.

Slimáky môžete využiť aj ako potravu

Ak by sa tak stalo, zo skúseností je možné využiť časť slimákov ako potravu pre krevety. Znie to možno trochu brutálne, ale rad chovateľov slimáčiky rozdrví a ponúkne krevetám ako spestrenie stravy.
Hlavná zásada teda znie - neprekrmujte krevety, zabránite tak premnoženie slimákov.

Tým výhody nekončia

A ešte jedna vec, ktorá pochádza priamo zo slimákov, prospieva krevetkám. Slimáčí trus obsahuje baktérie, ktoré prospievajú tráviacemu systému kreviet. Ich vzájomná symbióza je preto dokonalá.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi

 Spolupracujeme

Copyright © 2020 krevetarko.sk | design by LUCZI WEBSITE
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk