Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
 1. Úvod
 2. Blog
 3. Chov kreviet
 4. Prečo krevety prichádzajú o vajíčka
15.03.2020
Chov kreviet

Prečo krevety prichádzajú o vajíčka

Dôvodov, prečo sa nedarí, môže byť hneď niekoľko.

 • Krevetky sú mladé, neskúsené a navyše sú v novom prostredí. Ak všetko prebieha tak ako má, krevetka k vajíčkam pomocou pleopodov (plávacích nožičiek) posiela dostatočné množstvo kyslíka. Vajíčka sú tak udržiavané v čistote, baktérie a plesne na ne nemôžu. Aj mladé krevetky si so všetkým poradia, chce to len nejaký čas.
 • Krevetky nemajú vajíčka z dôvodu nového prostredia, z ktorého sú ešte stále v strese. Chce im to dopriať tú najlepšiu kvalitu vody a čas na to, aby sa zabývali.
 • Krevetky môžu prísť o vajíčka už v ranej fáze a to buď preto, že vajíčka neboli dostatočne oplodnené, alebo kvôli tomu, že vajíčka neboli dostatočne pripevnené pleopodom.
 • Krevetky prichádzajú o vajíčka v neskorom štádiu vývoja z mnohých dôvodov, ktoré býva ťažšie určiť. Čím dlhšie sú vajíčka vo vývoji, tým viac sú štruktúry spájajúce vajíčka s krevetkou vystavené čoraz väčšiemu opotrebovaniu. Strata môže byť tiež spôsobená čoraz väčšou veľkosťou vajíčok. Tie sú kvôli tomu náchylnejšie na prenos stresu, na čo sú veľmi citlivé.
 • Došlo k náhlej zmene kvality vody (nestála teplota, tvrdosť, pH). Krevetky na tieto zmeny reagujú stresom, čo sa opäť prejaví stratou vajíčok.
 • Samička mohla byť v strese (z iných kôrovcov v akváriu, zmeny prostredia, prípadne nadmernej manipulácie).
 • Nedostatočná genetická rozmanitosť (u starších chovov) vedie k slabším a slabším potomkom, ktorí sú náchylnejší na najrôznejšie genetické mutácie.

Doprajte krevetkám stabilné prostredie

Z toho všetkého vyplýva, že je potrebné poskytovať krevetkám stabilné prostredie, vyvarovať ich stresu, zbytočne s nimi nemanipulovať a nechať ich, aby profitovali zo svojich skúseností, ktoré prichádzajú časom a postupne.
Tip: Vápnik podporuje nielen rast kreviet, ale aj vajíčok, preto je výhodné využiť jeho vlastnosti k zdravému vývoju vajíčok a následne aj potomkov kreviet. Je potrebné, aby bol súčasťou potravy, ale aj priamo vo vode. 

Umelá inkubácia vajíčok

Je tu aj možnosť umelého vyliahnutia vajíčok v prípade, že dôjde k smrti krevetky. V takom prípade je potrebné vajíčka, napríklad za pomoci špáradla, odstrániť z mŕtvej krevetky, umiestniť ich do špeciálne pripravenej nádržky a simulovať proces, ktorý im inak dopraje krevetka. Teda vetrať vajíčka, aby ich neohrozili baktérie a plesne. Tento spôsob umelej inkubácie chce skúsenosti, ale má veľmi dobré výsledky.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi

 Spolupracujeme

Copyright © 2020 krevetarko.sk | design by LUCZI WEBSITE
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk