Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
 1. Úvod
 2. Blog
 3. O produktoch
 4. Mandľovník morský - Catappa leaves
23.03.2020
O produktoch

Mandľovník morský - Catappa leaves

Vo voľnej prírode sa ryby vyvíjajú tak, aby prosperovali vo svojom konkrétnom prostredí a musieť žiť v inom prostredí v zajatí, je pre nich často ťažké. Dokonca aj keď vaša ryba dokáže prežiť v menej ako ideálnych podmienkach, existuje veľký rozdiel medzi prosperujúcimi a jednoducho prežívajúcimi rybami. Ak vaše ryby pochádzajú z prostredia, kde listy a iné rastlinné úlomky pravidelne spadajú do vody a rozkladajú sa, dôrazne sa odporúča napodobňovať ju v akváriách. Listy, ktoré spadajú do vody, uvoľňujú nespočetné množstvo zlúčenín, od stopových minerálov až po farbivá. Keď umiestnime ryby do našich "čistých" a trochu neprirodzených akvárií, tak im znemožníme prístup k veľkému množstvu rôznych zlúčenín prítomných v ich rodnej domovine. Ak vaše ryby pochádzajú z vyššie opísaného prostredia, sú indické mandľové listy jedným zo spôsobov, ako urobiť život v zajatí o niečo prírodnejší.

Rovnako ako driftwood a rašelina, mandľové listy uvoľňujú veľké množstvo tanínov do vody. Taníny ovplyvňujú hodnotu pH (ako veľmi, bude závisieť od množstva vody v nádrži) a tiež stmavne voda - rovnako ako v čiernej rieke. Čierna voda sa vytvára, keď rieky pomaly prúdia silne zalesnenými plochami, kde sa padajúce listy a iné rastlinné odpadky rozkladajú vo vode.

Pozor! Použitie mandľových listov dáva vode vo vašom akváriu žltý až červenkastý čajový odtieň. To, ako veľmi tmavá voda v akváriu bude, závisí od koncentrácie tanínov vo vode. Niektorí Akvaristi nemajú v obľube tento farebný nádych, ktorý považujú za nevzhľadný. Ale snažte sa mať na pamäti, že pre ryby, ktoré pochádzajú z čiernohorských stanovíšť, je tmavá voda normálna a úplne prirodzená.

Je pravda, že listy mandľovníka zabraňujú a liečia choroby v akváriách?

Indické listy mandlí sú bohaté na zlúčeniny, ktoré strom produkuje, aby sa ochránil pred baktériami, hubami a podobnými organizmami. Z tohto dôvodu je špekulované, že pridanie mandľových listov do akvária zníži riziko ochorenia v nádrži alebo dokonca pomôže rybám. Pokiaľ vieme, nikto zatiaľ nevykonal vedeckú štúdiu na overenie tohto tvrdenia. Zlúčeniny, ktoré sa nachádzajú v mandľových listoch, však boli skúmané kvôli ich možným zdravotným prínosom pre ľudské telo. Quercetin, typ flavonoidu nachádzajúceho sa v indických mandľových listoch, je napríklad považovaný za protizápalový a má antioxidačné vlastnosti, zatiaľ čo niekoľko ďalších flavonoidov prítomných v týchto listoch - ako je kaempferol - znižuje riziko vzniku niektorých typov rakoviny.

Ryby chované v prostredí, ktoré napodobňuje ich prirodzený domov, majú tendenciu byť silnejšie a lepšie odolávať proti škodlivým mikroorganizmom. Je teda otázkou, či mandľové listy naozaj liečia a zabraňujú ochoreniam zabíjaním baktérií a húb, alebo či listy posilňujú vlastný imunitný systém ryby tým, že mu poskytnú ideálnu kvalitu vody, atď.

Prírodné úkryty

Používanie mandľových listov nie je len o chémii. Možno si myslíte, že dno pokryté lístím vyzerá škaredo, ale pre veľkú radu rýb, to predstavuje domov. Listy na dne robia životné prostredie prírodnejšie.

Kedy sa používajú listy mandľovníka?


Niektorí akvaristi používajú listy kedykoľvek, zatiaľ čo iní ich používajú iba na zvláštne účely, t. j.:

 • Pri zakladaní nového akvária
 • Keď je do akvária vpustená nová ryba
 • Pri podpore rozmnožovania, obzvlášť u Betta Splendens (Bojovnica pestrá)
 • Keď je niektorá ryba chorá, najmä ak choroba postihuje kožu
 • Pri zachovaní chúlostivých druhov rýb, ktoré sa v zajatí považujú za ťažké chovať

Rady, ako používať mandľové listy?

 • Skladujte mandľové listy na suchom mieste pri izbovej teplote.
 • Bežne sa používajú 2 listy na 50 litrov vody, ale je vhodné upraviť dávku, podľa požiadaviek konkrétnych rýb.
 • Ak nezaťažíte listy na dne, zvyčajne budú plávať 2-3 dni na hladine. Je prirodzené a neznamená to, že musíte vymeniť listy.
 • Listy sa normálne rozpadajú po mesiaci alebo dvoch, v závislosti na tom, ako sa vaše ryby, či krevety aktívne snažia. Väčšinou nie je nutné meniť listy častejšie ako každý druhý mesiac.


Vytvorenie vlastného koncentrátu mandľových listov


Ďalšou alternatívou pre tých, ktorí nemajú radi listy v akváriu, je variť listy a vyrobiť koncentrovaný "mandľový čaj", ktorý sa nalieva priamo do vody v akváriu. Jednoducho vložte listy do hrnca naplneného vodou a priveďte do varu. Varte do doby, až voda stmavne. "Čaj" by mal byť uložený vo vzduchotesnej fľaši v chladničke.  

Recept:

1 až 2 listy (15-25 cm) na 1 liter vody.

Koncentrát pred použitím, by mal mať rovnakú teplotu ako voda v akváriu.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi

 Spolupracujeme

Copyright © 2020 krevetarko.sk | design by LUCZI WEBSITE
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk