Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Chov kreviet
  4. Aklimatizácia kreviet

Aklimatizácia kreviet

Ak krevety prepravujete sami, dbajte na stálosť teploty vody. Stres z tejto zmeny by totiž veľmi pravdepodobne bol príčinou ich úhynu.
V prvom rade je potrebné, aby bol krevetám daný čas prispôsobiť sa ich novému prostrediu a venovať sa parametrom vody. Tie totiž musia s čo najväčšou presnosťou zodpovedať potrebám daného druhu kreviet.

Naplánujte si celý proces krok po kroku

  • pripravte si svoje krevetárium
  • naplánujte deň nákupu kreviet
  • vyriešte prepravu kreviet
  • rozplánujte aklimatizáciu kreviet

Príprava krevetária

Pripravte si svoje krevetárium, jeho podmienky prispôsobte druhu kreviet, ktoré ste sa rozhodli chovať. Dodržať odporúčané parametre vody (teplota, pH atď.) je kľúčové. Vodná nádrž by mala byť v ideálnom prípade v chode asi tri týždne pred tým, než sa do nej rozhodnete krevety vypustiť. Pamätajte, že sa neoplatí zbytočne ponáhľať. Ponechajte si dostatočný čas na to, aby ste mohli podmienky krevetária doladiť. 

Nákup krevetiek

Na nákup kreviet si vyhraďte dostatok času, je lepšie nemusieť riešiť nič ďalšie, mať dostatok času na ich prepravu, prípadne si ich v pokoji prevziať a môcť sa im venovať. Predsa len je to investícia, ktorú nechcete premárniť.

Preprava krevetiek

Preprava kreviet je pre nich vždy stresujúcou záležitosťou. Ak si ich vyzdvihnete sami, potom nezabudnite na to, zohľadniť dĺžku cesty, ktorá ich čaká. Venujte dôležitosť tomu, nakoľko je tu možnosť, že sa teplota vody zmení o viac ako 5 stupňov. Podľa toho sa vybavte, aby ste mali možnosť prispôsobovať teplotu vody podľa aktuálnej potreby, teda buď ju znižovať, alebo naopak navyšovať. 

Samotná aklimatizácia

Dôkladne sa pripravte na proces aklimatizácie. Krevety sú na premenlivé parametre vody citlivejšie ako rybky. Odporúčaný je preto nasledujúci a predovšetkým čo najšetrnejší postup aklimatizácie:
Z prepravného vrecka prelejte krevetky do väčšej nádoby (vedra). Dajte si pozor, aby nedošlo k vyskakovaniu kreviet, niektoré sú veľmi aktívne. Prekryte preto vedro napríklad uterákom. Asi po ďalšie dve hodiny pridávajte vždy v cca štvrťhodinových intervaloch asi štvrť litra vody z akvária do vedra. Prípadne môžete nechať vodu voľne prikvapkávť vzduchovacou hadičkou. Je potrebné, aby sa zmiešala transportná voda s tou z akvária, a to v pomere 1:3. Keď sa tento proces podarí zrealizovať, potom krevetky pomocou sieťky premiestnite do ich nového bydliska. Vždy skontrolujte, či vám v prepravnom sáčku, alebo samotnom vedre, nedopatrením nezostala nejaká zabudnutá kreveta.
Týmto procesom sa veľmi efektívne darí prekonať krevetkám šok z nového prostredia. Môžu sa v kľude prispôsobiť pH a ďalším parametrom vody z vašej nádrže.

Ďalším užitočným postrehom je, prvý deň ponechať osvetlenie v nádrži vypnuté, nech majú pokoj a zvyknú si na nové prostredie.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi

 Spolupracujeme

Copyright © 2020 krevetarko.sk | design by LUCZI WEBSITE
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk